چرا لک لک روی یک پا می ایستد

 • رتبه2 از 5
 • چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹
 • نتیجه یك مطالعه نشان می دهد كه ایستادن فلامینگوها روی یك پا، در مقایسه با زمانی كه روی دو پا می ایستند، انرژی كمتری از آنها می گیرد. به گزارش روز چهارشنبه گروه از پایگاه اینترنتی ایستادن روی یك پا از مشخصه های فلامینگوهاست اما این موضوع كه چگونه و چرا این پرندگان روی یك پا می ایستند، یك معمای قدیمی است.

  حال گروهی از محققان آمریكایی اعلام كردند: فلامینگوها زمانی كه روی یك پا می ایستند، فعالیت عضلانی چندانی ندارند و به عبارت دیگر، انرژی كمتری هم مصرف می كنند.
  مطالعه این محققان نشان داد كه مكانیزمی در نحوه ایستادن فلامینگوها روی یك پا نقش دارد كه به این پرندگان اجازه می دهد حین خواب روی یك پا بیاستند.
  فلامینگوها گاه و بیگاه وضعیت ایستادن خود را از یك پا به پای دیگر تغییر می دهند و بر این اساس، محققان پیش از این تصور می كردند كه روی یك پا ایستادن می تواند به كاهش خستگی عضلانی این پرندگان كمك كند.
  برخی از كارشناسان هم كمك به تنظیم دمای بدن را علت این رفتار فلامینگوها عنوان كرده اند.
  اما پروفسور یانگ -هوی چانگ از موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا و لنا تینگ از دانشگاه ایموری ، متوجه اسرار مكانیكی این رفتار شده اند و صرف انرژی كمتر را دلیل ایستادن فلامینگوها روی یك پا عنوان كردند.
  این محققان با انجام چند آزمایش روی فلامینگوهای زنده و مرده، متوجه شدند كه حتی می توان كاری كرد فلامینگوهای مرده هم بدون نیاز به تكیه گاه خارجی روی یك پا بمانند، پدیده ای كه ان را به عنوان مكانیزم ایستادن گرانشی منفعل توصیف كردند.
  به گفته محققان، زمانی كه این پرندگان روی یك پا ایستاده اند اگر از روبرو به آن نگاه شود، مشاهده می شود كه پا مستقیم زیر بدن این پرنده قرار دارد؛ به این معنی كه پای آنها به سمت داخل بدن زاویه پیدا كرده است.
  محققان متوجه شدند زمانی كه فلامینگوها روی یك پا می ایستند و استراحت می كنند، به ندرت حركت می كنند كه این موضوع بر ثبات حالت ایستادن انفعالی انها روی یك پا تاكید دارد، اما زمانی كه درصدد فعالینی مانند تمیز كردن خود یا فریاد كشیدن برمی آیند، تا حدودی از وضعیت ایستادن روی یك پا خارج می شوند.


  ارائه شده توسط : حسین ایزدی

  در وب سایت : پرشین جم


  دریافت پی دی اف مطلب

  تحقیق آماده | | بازدید | : mohsenfalse

  ارسال دیدگاه برای پست : چرا لک لک روی یک پا می ایستد

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟

  لطفا اتصال به اینترنت را چک نمائید