مجموع زاویه های ذوزنقه-هم اکنون 6

چطور به طرف مقابلم بفهمانم دوستش دارم-هم اکنون 3

عکس نوشته ی بسیار زیبا ی ومتحرک پایان کلاس ویژه ی معلمان-هم اکنون 3

انشا در مورد مادر و پدر-1 دقیقه پیش 1

انشا درباره هفته دفاع مقدس-1 دقیقه پیش 22

نمونه سوالات اجتماعی ششم نوبت دوم - پایه اول راهنمایی-1 دقیقه پیش 1

متن عاشقانه دوستت دارم - عاشقانه دوستت دارم عشق من-1 دقیقه پیش 1

الکترون آزاد چیست علوم هشتم-1 دقیقه پیش 4

تحقیق درباره ابوعلی سینا - مقاله-1 دقیقه پیش 3

فتوسنتز چیست علوم ششم-1 دقیقه پیش 3

در خصوص دستاورد های علمی چند سال اخیر کشور-2 دقیقه پیش 1

اهمیت حفر کانال پاناما را بنویسید مطالعات هشتم-2 دقیقه پیش 14

تحقیق در مورد آشیانه سازی لک لک-2 دقیقه پیش 1

تحقیق درباره پرندگان سوم ابتدایی-2 دقیقه پیش 1

تحقیق در مورد چرخه ی نیتروژن - پایه نهم-3 دقیقه پیش 1

 • ...

درمان رفلاکس معده دارویی و گیاهی

 • رتبه1 از 5
 • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
 • رفلاکس معده چیست؟

  اسید معده بسیار قوی است و میزان اسیدیته آن بین عدد ۱ تا ۳ می‌باشد که می‌تواند حتی فلزات را حل کند (اسیدیته آب و خون در حدود ۷ است – عدد صفر و یک نشانگر بسیار اسیدی و ۱۳ و ۱۴ نشانگر بسیار قلیایی می‌باشد – مقیاس صفر تا ۱۴ است). مخاط معده برای مقاومت در برابر این اسید قوی تخصص یافته اند، ولی بافت مری نسبت به این میزان اسیدیته مقاوم نیست و در صورت تداوم تماس با اسید دچار آسیب می‌شود. این آسیب در ابتدا فقط به صورت احساس ناراحتی و سوزش است، ولی در صورت عدم توجه می‌تواند به زخم مری و حتی خونریزی مری منجر شود که یک اورژانس واقعی پزشکی به شمار می‌آید و تهدید کننده جان بیمار می‌باشد.ریفلاکس اسیدی ، زمانی رخ می دهد که برگشت اسید از معده به وجود آید. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر مری پایین (LES) ضعیف شده یا آسیب دیده باشد.

  علائم سوزش معده چیست؟

  سوزش معده یا سوءهاضمه از علائم معمول رفلاکس معده هستند. این علائم معمولا حس دردی سوزنده در سینه دارند. این درد معمولا پشت قفسه سینه شروع می‌شود و به گردن و گلو می‌رسد. خیلی افراد می‌گویند حس می‌کنند غذا به دهان‌شان باز می‌گردد و دهان‌شان مزه‌ی ترشی دارد یا دچار تلخی دهان می‌شوند. سوزش، فشار سوزش یا درد معده می‌تواند تا ۲ ساعت طول بکشد. این درد معمولا بعد از غذا بدتر می‌شود. دراز کشیدن یا خم شدن هم می‌تواند باعث سوزش معده شود. خیلی افراد وقتی راست می‌ایستند یا قرص معده می‌خورند بهتر می‌شوند. قرص معده اسید را از مری پاک می‌کند. درد سوزش معده را گاهی اوقات با درد‌های بیماری های قلبی یا حمله قلبی اشتباه می‌گیرند، ولی تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. ورزش، درد ناشی از بیماری قلبی را بدتر می‌کند. با استراحت درد بهتر می‌شود. سوزش معده خیلی ربطی به فعالیت فیزیکی ندارد، ولی اگر نمی‌توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید، در صورت احساس کردن درد قفسه سینه حتما به پزشک مراجعه کنید. ی اوقات با درد‌های بیماری های قلبی یا حمله قلبی اشتباه می‌گیرند، ولی تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. ورزش، درد ناشی از بیماری قلبی را بدتر می‌کند. با استراحت درد بهتر می‌شود. سوزش معده خیلی ربطی به فعالیت فیزیکی ندارد، ولی اگر نمی‌توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید، در صورت احساس کردن درد قفسه سینه حتما به پزشک مراجعه کنید

  . سوزش معده و رفلاکس معده چقدر معمول هستند؟ 

  بیش از ۶۰ میلیون آمریکایی بالغ حداقل ماهی یک بار سوزش معده را تجربه می‌کنند. بیش از ۱۵ میلیون آمریکایی بالغ هر روز از سوزش معده رنج می‌برند. خیلی از زنان باردار هر روز سوزش معده دارند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که رفلاکس معده در نوزادان و کودکان بیش از آنی است که قبلا تصور می‌کردیم. این مسئله ممکن است موجب استفراغ مداوم،‌ سرفه و مشکلات تنفسی دیگر شود. حتما بخوانید:طرز تهیه پای مرغ و سبزیجات؛ مناسب برای افراد مبتلا به سوزش معده درمان رفلاکس معده چیست؟ خیلی از افراد به دنبال درمان قطعی رفلاکس معده هستند.

  برای درمان رفلاکس معده پزشکان تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی را توصیه می‌کنند.

  این تغییرات برای بیشتر افراد مبتلا به رفلاکس معده کارساز است. درمان در واقع میزان رفلاکس را کاهش می‌دهد یا آسیب وارد‌شده به لبه‌ی مری به‌خاطر محتویات بالاآمده‌ی معده را بهبود می‌بخشد.

  ۱. دوری از بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها پزشکان توصیه می‌کنند از غذاها و نوشیدنی‌هایی که LES را ضعیف می‌کنند دوری کنید. این غذاها شامل شکلات، نعنا، غذاهای چرب، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی می‌شوند. غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند به لبه‌ی مری آسیب وارد کنند مصرف نکنید. این غذاها شامل مرکبات،‌ آب مرکبات، گوجه‌فرنگی و فلفل می‌شوند.

  ۲. کاهش حجم غذا با کاهش غذای مصرفی‌تان می‌توانید علائم بیماری را کاهش دهید. غذاخوردن ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب هم می‌تواند رفلاکس را کمتر کند. وقتی ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب غذا می‌خورید، اسید معده‌ی شما کاهش می‌یابد و معده تا حدی خالی می‌شود.

  ۳. کاهش وزن به‌علاوه، کاهش‌ وزن معمولا علائم این بیماری را کمتر می‌کند. خیلی از افرادی که اضافه وزن دارند، وقتی لاغرتر می‌شوند کمتر دچار رفلاکس معده می‌شوند.

  ۴. ترک سیگار سیگار کشیدن LES را ضعیف می‌کند. ترک کردن سیگار یکی از بهترین روش‌های بهبود علائم رفلاکس معده است.

  ۵. تغییر وضعیت خوابیدن می‌توانید بالای تخت را ۱۵ سانت بالا بیاورید. یا روی تخت‌های مخصوص بخوابید. به این صورت جاذبه‌ی زمین کمک می‌کند تا مقدار کمتری از محتویات معده وارد مری شوند. از بالش برای بلند کردن سر و بدن خود استفاده نکنید. این کار فقط باعث می‌شود فشار بیشتری به معده وارد شود.

  ۶. داروهای ضداسید برای کاهش و درمان اسید معده به‌همراه تغییراتی در رژیم و سبک زندگی، پزشک ممکن است دارو‌هایی هم تجویز کند. ضداسید می‌تواند اسید معده و مری را خنثی و سوزش معده را متوقف کند. ضداسیدهای معمولی می‌توانند برای خیلی از افراد علائم بیماری را بهبود ببخشند. ضداسید‌هایی که با عامل کف‌زا ترکیب شده‌اند هم برای برخی افراد مفید هستند. این مواد مانعی از جنس کف ایجاد می‌کنند. این کف اجازه نمی‌دهد رفلاکس معده اتفاق بیفتد. اما استفاده‌ی بلندمدت از ضداسیدها هم عوارض جانبی دارد. این عوارض شامل اسهال، متابولیسم متفاوت کلسیم (تغییراتی در هضم و استفاده از کلسیم در بدن) و جمع‌شدن منیزیم در بدن می‌شوند. منیزیم اضافی در بدن می‌تواند برای بیماران کلیوی خطرناک باشد. اگر برای بیش از دو هفته از ضداسید استفاده کردید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر به رفلاکس و سوزش معده مزمن دچار هستید، پزشک ممکن است داروهای دیگری تجویز کند. این داروها موجب کاهش اسید معده می‌شوند و شامل بلاکرهای H2 هستند. این بلاکرها از ترشح اسید در معده جلوگیری می‌کنند. بلاکرهای H2 شامل این موارد می‌شوند: سیمتیدین،‌ فاموتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین. نوع دیگری از دارو، مهارکننده‌های پروتون پمپ (یا پمپ اسید) است. مهارکننده‌ نوعی آنزیم است (پروتئینی که در سلول‌های تولید‌کننده‌ی اسید در معده وجود دارد). این آنزیم برای ترشح اسید لازم است. داروهای مهارکننده‌ی پروتون پمپ ازومپرازول، لانزوپرازول،‌ اومپرازول،‌ پنتوپرازول، رابپرازول، دگزلانپرازول و اومپرازول/بی‌کربنات سدیم را شامل می‌شوند. اگر سوزش یا رفلاکس معده ادامه پیدا کرد چه ‌کنیم؟ اگر رفلاکس معده شدید و مزمن شما با راه‌حل‌هایی که تا به حال عنوان شدند بهتر نشد، باید ارزیابی تشخیصی کامل‌تری انجام دهید. پزشک از آزمایشات و فرایند‌های تشخیصی مختلفی استفاده می‌کند تا بیمار مبتلا به سوزش معده مزمن را معاینه کند.

  ۱. آندوسکوپی آندوسکوپی فرایندی مهم برای افراد مبتلا به رفلاکس معده مزمن است. در این فرایند پزشک لوله‌ی کوچک و چراغ‌داری را با یک دوربین کوچک وارد مری می‌کند.

  با استفاده از این دوربین،‌ پزشک به‌دنبال تورم یا زخم بافت اطراف مری می‌گردد.

  اگر نتیجه‌ی اندوسکوپی غیرطبیعی باشد،‌ یک بیوپسی (یک نمونه‌ی کوچک از بافت) از بافت اطراف مری می‌تواند به پزشک کمک کند تا بیماری را تشخیص دهد.

  ۲. آزمایش دستگاه گوارش فوقانی در اولین مراحل، آزمایش دستگاه گوارش فوقانی هم ممکن است انجام شود. این آزمایش عکس‌برداری با اشعه ایکس است که مری، معده و شکم (بخش بالایی روده کوچک) را نشان می‌دهد. آزمایش دستگاه گوارش فوقانی اطلاعات محدودی را در مورد دلایل احتمالی رفلاکس ارائه می‌دهد. ولی همین اطلاعات برای تشخیص بیماری‌هایی مانند زخم معده کافی هستند. ۳. آزمایش مانومتری و امپدانس مری آزمایش مانومتری و امپدانس مری، اندازه‌گیری مری تحت فشار، گاهی اوقات به تشخیص فشار پایین LES یا انقباض غیرطبیعی ماهیچه‌ی مری کمک می‌کنند. برای بیمارانی که تشخیص آنها سخت است، پزشک ممکن است سطح اسید داخل مری را با استفاده از آزمایش PH اندازه‌گیری کند. آزمایش PH سطح اسیدیته‌ی مری و علائم آن در طول غذاخوردن، فعالیت‌کردن و خواب را می‌سنجد. روش‌های جدید بازبینی بلندمدت PH توانایی تشخیص در این حوزه را بهبود بخشیده‌اند.

  خطرات رفلاکس معده بلندمدت چیست؟

  گاهی‌اوقات رفلاکس معده مشکلات جدی‌ای به‌وجود می‌آورد. وقتی اسید معده در مری زیاد می‌شود، مری ممکن است دچار التهاب و زخم شود. زخم مری ممکن است باعث بروز خون‌ریزی آن شود. به‌علاوه باریک‌شدن یا بسته‌شدن مری هم ممکن است به‌خاطر زخم بلندمدت به‌وجود بیاید. برخی افراد به بیماری‌ای به نام «مری بارت» مبتلا می‌شوند. این بیماری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش بدهد. درمان قطعی رفلاکس معده رعایت فاصله غذا خوردن و خواب خوردن غذا کمی قبل از خواب باعث وجود آمدن اختلالات خواب می شود و از طرفی این موضوع باعث ریفلاکس نیز خواهد شد، بهتر است بین صرف غذا و خواب حدود 3 ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد تا دستگاه گوارش عملیات هضم و جذب را به خوبی انجام داده و معده قبل از خواب خالی باشد. اصلاح وضعیت خواب پس از غذا تا یک ساعت از درازکشیدن پرهیز کنید. اگر نیاز به استراحت دارید، یکی دو بالش زیر سرتان بگذارید تا زاویه مری به معده حدود ۴۵ درجه باشد. استفاده از بالش مناسب تا حدودی جلوی رفلاکس شبانه را می گیرد. شب‌ها نیز اگر به پشت می‌خوابید، از بالش بیشتر یا بلندتر استفاده کنید و اگر به پهلو می‌خوابید به پهلوی چپ بخوابید. آب گرم و آبلیموی تازه صبح خود را با یک فنجان آب گرم و آبلیموی تازه شروع کنید. با نوشیدن این محلول با معده خالی و 15 الی 20 دقیقه قبل از خوردن صبحانه، بدن می‌تواند به طور طبیعی اسید معده را متعادل کند. این محلول برای همه بی‌خطر است. آب آلوئه ورا برای رفع ریفلاکس معده آلوئه ورا به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، به التهاب و تسکین معده و مری کمک میکند و اثرات رفلاکس معده را کاهش و تسکین می دهد. یک چهارم فنجان آب آلوئه ورا را حدود 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی بنوشید. نکته: آب آلوئه ورا را بیش از حد مصرف نکنید، زیرا ممکن است که اثر ملین داشته باشد. درمان قطعی رفلاکس معده با جوش شیرین جوش شیرین مزایای زیادی برای رفلاکس معده دارد. از آنجا که پایه است و اسیدی نیست، می تواند به راحتی در خنثی کردن اسید معده تاثیر داشته باشد. اما از آنجا که می تواند اسید معده را کاهش دهد، باید به اندازه کافی مصرف شود. ½ فنجان جوش شیرین را با ¼ فنجان آب مخلوط کنید. چند دقیقه بعد باید احساس سوزش داشته باشید.

  این نوشیدنی را تا زمانی که به طور کامل مشکل تان از بین رود مصرف کنید. این کار به این دلیل است که تولید اسید معده تان به اندازه شود و به حل ریشه ای کمک می کند. جوش شیرین یک جایگزین طبیعی و سالم برای داروهای ضد قارچی سنگین است.

  زیره دانه زیره سبز می‌تواند به مقابله با رفلکس اسید معده کمک کند. زیره باعث هضم غذا می‌گردد و از اسیدیته شدن و تولید گاز معده جلوگیری می‌کند. یک قاشق چای خوری از دانه‌های زیره را در یک فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید 5 دقیقه جوشانده شود. این دمنوش را صبح‌ها و بعد از غذا برای چند روز بنوشید تا متوجه بهبودی شوید.استفاده از دانه‌های زیره در غذا به هنگام پختن، یکی دیگر از روش‌های استفاده از زیره برای درمان می‌باشد. چای زنجبیل زنجبیل می‌تواند حرکت‌زدگی را تسکین و جریان خون را بهبود دهد. بیماری‌های قلبی را دور می‌کند، سیستم ایمنی را بهبود می‌دهد، و به مبارزه با عفونت‌های باکتریای کمک می‌کند. به‌علاوه رفلاکس اسیدی را رفع می‌کند. ورزش برای درمان رفلاکس معده بعد از بیدار شدن از خواب 1 لیوان آب بنوشید.سپس دستان خود را مانند شکل زیر نگه داشته و روی انگشتان پای خود ایستاده و سپس به حالت عادی برگردید.10 بار این کار را تکرار کنید.پس از 10 بار دستان خود را همانطور نگه دارید و 15 ثانیه نفس کوتاه بکشید.این کار را هر روز صبح تا زمان بهبودی ادامه دهید. غذاهایی که اگر رفلاکس معده دارید نباید بخورید قهوه غذاهای پُرچرب گوجه و مرکبات نوشیدنی‌های گازدار الکل کلام آخر توصیه آخر ما به خوانندگان، استراحت به میزان کافی و کاهش استرس است که باعث کاهش ترشح اسید معده و کاهش ریفلاکس و علائم ناخوشایند آن می شود.


  ارائه شده توسط : صفورا دهقانی

  در وب سایت : پرشین جم


  پزشکی | | بازدید | : gem

  ارسال دیدگاه برای پست : درمان رفلاکس معده دارویی و گیاهی

 • نرگس در مورد :مهم ترین فایده حجاب چیست میگه :

  نمیدونم

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • حسام در مورد :انواع تصمیم گیری را نام ببرید تفکر هشتم میگه :

  تصمیم گیری آنی

  پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • Rahil در مورد :میتوکندری چیست علوم هفتم میگه :

  عالی هر سوالی بخوای هست و به راحتی به جواب میرسی

  سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • بنیامین در مورد :مهم ترین محصول کشاورزی آسیا میگه :

  مهپ ترین محصول کشاورزی اسیا چیست

  دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • النا در مورد :من یک نوجوان ایرانی هستم که تصمیم دارم میگه :

  خوب

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

  • ...

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟