تحقیق در مورد چشمه و قنات کلاس سوم

 • رتبه3 از 5
 • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸
 • چشمه چیست؟

  دربعضی از چاه ها ، آبهای زیر زمینی خود به خود و بدون دخالت انسان به سطح زمین می آیند که به آنها چشمه می گویند.چشمه ها چند گروه هستند که بعضی از عبارتند از :1-چشمه های طبیعی 2-چشمه های آب گرم که آب آنها معدنی است.3-چشمه های آب جوش گوگردی که خاصیت درمانی دارند.از این چشمه ها می توان به چشمه هفتون ،چشمه خوراسگان،چشمه رهروان ،چشمه شاه کوه،چشمه چشمه کوه کلاه قاضی و چشمه ورتون اشاره کرد.چشمه ورتون که چشمه آب گرم است در 35 کیلومتری اصفهان -نائین در روستای ورتون است که شامل چشمه های آب گرم معدنی ،حمام ها و حوض های آب گرم و ساختمان سنگی معروف به امام زاده آب گرمی است.نوشیدن مقدار کمی از این آب ،موجب ترشحات معده می شود و آهن موجود در آب در درمان کم خونی موثر است.

  تحقیق در مورد چشمه و قنات کلاس سوم

  آلودگی آب


  آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند

  منظوراز آلودگی آب، آلودگی شیمیایی، میکروبی و آلودگی با مواد زاید آب دریاچه ها، رودخانه ها، اقیانوس ها و آبهای زیرزمینی است. هنگامی که آلودگی ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آبها تخلیه می شوند، آلودگی آبها آلوده می‌شوند. آلودگی آبها بر گیاهان و ارگانیستم های زنده ای درون این آبها اثر می‌گذارند. تقریبا در همه موارد، این اثرات گروه های زیستی طبیعی را نیز تخریب می‌کند


  آلودگی آب‌های زیرزمینی


  منابع زیرزمینی آب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از آب‌های سطحی و بارندگی تغذیه می‌شوند. بنابراین استفاده پایدار از این منابع به معنای برداشت محدود از آن‌هاست. در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان برداشت آب از منابع زیرزمینی از میزان تغذیه سالیانه آن‌ها بیشتر است. این امر به معنای استخراج و استفاده از آبی است که در طول هزاران سال در لایه‌های آب‌دار زمین ذخیره شده‌است. با این کار سطح آب‌های زیرزمینی در منطقه روز به روز افت کرده و سرانجام به جایی خواهد رسید که آبی برای استخراج وجود نخواهد داشت. پایین افتادن سطح آب‌های زیرزمینی به معنای خشک شدن مناطق پایین دست (مناطق با ارتفاع کمتر که آب جاری در لایه‌های آب‌دار تحت اثر گرانش به سمت آن‌ها جریان می‌یابند) و از بین رفتن چاه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌های آن است.

  قنات چیست؟

  قنات یک راهروی زیرزمینی است که آب را از آبخوان یا سفره آب زیرزمینی به اراضی پست تر منتقل می کند. در واقع، قنات متشکل است از چندین چاه که بصورت عمودی در یک سطح شیب دار حفر شده اند و این چاهها در زیر زمین با یک راهروی با شیب ملایم تر از سطح زمین به یکدیگر متصل می شوند. عمق اولین چاه (مادر چاه)، که معمولاً دریک مخروطه آبرفتی فرو رفته است، بیشتر از سطح آب زیرزمینی می باشد. این چاهها با فواصل 20 تا 200 متری میان ناحیه تره کار و خشکه کار قنات قرار دارند. از بالا، سیستم قنات شبیه مسیری از لانه مورچه ها می باشد که از دامنه کوه آغاز شده و تا رسیدن به محل برداشت آب در بیابان امتداد دارد.

  اسامی معادل قنات

  بیشتر از 27 اسم برای قنات در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد:

  "قنات" و "کاریز" در ایران، "فلج" یا "افلج" در عمان، "کاریز" یا "کارز" در افغانستان، پاکستان، آذربایجان و ترکمنستان، عین در عربستان صعودی، "کاهریز" در عراق، "کانرجینگ" در چین، "فگارا" در الجزایر، "ختارا" و "رتارا" در مراکش، "گالریا" در اسپانیا، "قنات رمونی" در سوریه و اردن، "فوگارا" و "ختارا" و "ایفلی" در آفریقای شمالی، "گالریاز" در جزایر قناری، "مامبو" در ژاپن، "اینگوتاتی" در سیسیل. اسامی دیگری که برای قنات استفاده می شوند عبارتند از: قونات، کنا، کانات، کنات، خاد، کنیات، خریگا، فکارا و غیره.

  عجایب قنات ها در ایران

  قنوات دارای عجایب باورنکردنی در برابر دنیای مدرن امروزه هستند. براساس گزارش وزارت نیرو، تعداد قنوات در ایران به حدود 36300 قنات می رسد. میانگین طول این قنوات حدود 6 کیلومتر و میانگین مجموع عمق میله چاهها هر قنات حدود 4 کیلومتر می باشد. با در نظر گرفتن این آمار به عنوان تقریبی نسبی برای همه قنوات، در کل در ایران حدود 376068 کیلومتر راهرو و میله چاه قنات موجود می باشد و با در نظر گرفتن قطر دهانه هر میله چاه حدود 1 متر، اگر خاک تخلیه شده از حفر قنوات را جمع آوری نمایند تپه ای به امتداد 160 کیلومتر، پهنای 185 متر و ارتفاع 20 متر بوجود می آید. بنابراین طول کلی قنوات حدود 9.4 برابر طول خط استوا و حدود 97.9 درصد فاصله ماه تا زمین است. اگر ما می خواستیم دستمزدی برای کسانی که چنین سیستم های هیدرولیکی را ایجاد کرده اند در نظر بگیریم، میزان دستمزد آنها بیش از میلیاردها دلار می شد.

  در شهرستان اردستان یک قنات دو طبقه وجود دارد که طبقات آن بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و به آن قنات ماه گفته می شود. اولین طبقه این قنات 30 متر عمق دارد و دومین طبقه آن 27 متر عمق دارد که اختلاف ارتفاع آنها 3 متر است. ساختار این قنات بگونه ای است که آب طبقه دوم به طبقه اول نفوذ پیدا نمی کند.

  قنات وزوان واقع در شهرستان میمه، قناتی است که دارای سد زیرزمینی است. تمام راهروی این قنات تا محل سد زیرزمینی در سنگ حفر شده است، بنابراین راهروی این قنات در میان سنگ ایجاد شده است و سد زیرزمینی آن بین ناحیه تره کار و خشکه کار این قنات قرار گرفته است. این سد در زمستان آب قنات را ذخیره می کند و راهرویی وجود دارد که از طریق آن به جلو سد دسترسی پیدامی کنند و راهرو دیگری نیز به پشت سد راه دارد. این قنات متعلق به دوره ساسانیان و حدود 1600 سال پیش است.

  در زمستان که نیازی به آب این قنات برای کشاورزی نیست آب در پشت این سد ذخیره می شود. در بهار خروجی سد باز می شود و از آب ذخیره شده در پشت آن برای کشاورزی استفاده می شود.

  لطفا نظرات خودرا برای ما ارسال نماید


  ارائه شده توسط : سعید زمانی

  در وب سایت : پرشین جم


  دریافت پی دی اف مطلب

  تحقیق آماده | | بازدید | : persiangem

  ارسال دیدگاه برای پست : تحقیق در مورد چشمه و قنات کلاس سوم

  نــظرات کــاربران

  • نام ارسال کننده: ستایش

   متن خوبی بود

   سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ -ساعت:۱۶:۱۱:۴۵
  • نام ارسال کننده: ریحانه

   عالییییییییییییییییییییی بود ممنون

   دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ -ساعت:۱۹:۱۱:۵۲
  • نام ارسال کننده: زهرا

   خیلی مطالب قشنگیه

   یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۱:۱۰:۳۷
  • نام ارسال کننده: مصطفی ذاخیل

   عالیییییییی عالییییییی بود

   سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۲:۱۰:۴۳
  • نام ارسال کننده: پرنیا

   عالی بود????????????

   دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۱:۱۰:۱۱
  • نام ارسال کننده: setareh

   عالیهههههههههه...............

   یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۸:۱۰:۱۷
  • نام ارسال کننده: سلماز

   عالیییییییییییییی بود

   سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۷:۱۰:۳۲
  • نام ارسال کننده: undefined

   خوب بود

   دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۷:۱۰:۵۹
  • نام ارسال کننده: undefined

   عالی عالیییییییییییی عالییییییییییییییییییییییی مرسی ا زتون

   شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۲:۱۰:۱۷

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   خواهش میکنم

   شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۲:۱۰:۲۶
  • نام ارسال کننده: سما

   سلام درباره ی چشمه،چاه و قنات هایی ک در تهران وجود دارد و استفاده هایی ک از انها میکنند تحقیق مختصر میخواستم با تشکر

   شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۸:۱۰:۲۶

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   با سلام خدمت شما دوست عزیز در مورد مطلبی که دنبالش هستید یک تحقیق به ادرس زیر موجود هست ببینید اگر مورد قبول تان نبود دوباره درخواست تان را ارسال نماید تا در اسرع وقت تحقیق دلخواه تان در پرشین جم ثبت شود آدرس تحقیق مورد نظر تان https://persiangem.ir/تحقیق-درباره-ی-عمق-چاه-های-اب-محل/

   شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۸:۱۰:۴۸
  • نام ارسال کننده: undefined

   عالی

   جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۹:۱۰:۵۹
  • نام ارسال کننده: النا جون

   خیلی خوب بود حرف نداشت????????????

   پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۰۹:۱۰:۵۲

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   خواهش میکنم النا جان موفق باشید ....

   پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۷:۱۰:۳۸
  • نام ارسال کننده: undefined

   عالیه

   چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۲:۱۰:۵۵
  • نام ارسال کننده: ثنا

   عالی❤????❤????????????

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۲:۱۰:۰۷

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   خیلی ممنون از نظرتان که درمورد این تحقیق ارسال نمودید موفق و پیروز باشید

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۳:۱۰:۵۲
  • نام ارسال کننده: شیوا

   خوب بود

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۱:۱۰:۴۹
  • نام ارسال کننده: باران

   عالی

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۸:۱۰:۰۴

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   ممنون از نظرتان

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۹:۱۰:۳۶
  • نام ارسال کننده: فاطیما

   چشمه چاه وقناتهایی که در شهر یا روستای شما وجود دارد واز انها چه استفاده هایی می شود

   دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۲:۱۰:۲۶

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   از چشمه ها 1- برای آشامیدن در روزگاران قدیم و حال در برخی از نقاط کشور که دیده می شود 2- برای کشاورزی و صعنت 3- همچنین برای خسارت کمتر زلزله و گرفتن شدت امواج زلزله و همچنین در ایجاد نشدن رانش زمین براساس محاسبات علمی ان روزگاران استفاده می شد و از اب قنات برای نوبت ابیاری افراد برای زمین ها و باغ های خود استفاده می شود و همچنین برای استفاده از اب دادن حیوانات استفاده می شود

   سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۳:۱۰:۱۲
  • نام ارسال کننده: یاسمن جان

   خیلی ممنون دست شما درد نکنه خیلی علیییییییی

   دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۹:۱۰:۲۷

   پاسخ از طرف :سعید زمانی

   خواهش میکنم موفق و پیروز باشید

   دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۲۱:۱۰:۳۵
  • نام ارسال کننده: علی

   خوب نبود بلکه عالی

   شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۴:۱۰:۵۴
  • نام ارسال کننده: undefined

   خیلی عالی

   شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ -ساعت:۱۴:۱۰:۴۸

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟

  لطفا اتصال به اینترنت را چک نمائید