تحقیق در مورد ورزش والیبال - تحقیق اماده

 • رتبه3 از 5
 • چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸

 • دریافت پی دی اف محتوا

  تحقیق در مورد ورزش والیبالوالیبال یکی از رشته های ورزشی بین المللی استکه شهرت جهانی خود را مرهون مسابقات المپیک ۱۹۶۴ استکه در شهر توکیو بعمل آمد. والیبال یعنی توپ بزرگ نفخ کرده یا باد کردهبرای استفاده در یک بازی. والیبال در سال ۱۸۹۵ از کشور آمریکا شروع شدولی انجمن آماتوری والیبال انگلیس و ایرلند شمالی در سال ۱۹۵۵ تلاش در شناساندن این ورزش به جهانیان کردند. این ورزش در مدارس و باشگاهها پیشرفت شایانی نموده استو همچنانکه مردم سعی در شناساندن آن می کنند به شدت رو به ترقی و تکامل می باشد.والیبال برای تمام گروههای سنی مناسب بوده و قابل اجراء در داخل خانه یا خارج از محیط آن می باشد. از نظر اجتماعی و فیزیکی مزایائی بیش از سایر ورزشهای باستانی دارد.در مورد اجرای بازی باید گفت که احتیاج به فضای کمی داشتهو وسایل آن که شامل توپ و تور می باشد گران نیستنددر هنگام بازی پرورش فیزیکی خارق العاده ای را برای بازیکنان فراهم نمودهو در نوع خود جزء یکی از مهیج ترین بازیها محسوب می شود. تاريخچه ورزش واليبالواليبال درسال ۱۸۹۵ ميلادي مطابق باسال ۱۲۷۴ شمسي توسط ويليام .ج . مورگان مدير Y.M.C.A در هوليک ايالت ماساچوست آمريکا ابداع شد.درابتدا اين ورزش مينتونت نام گذاري شده بودو دليل انتخاب این نام براي همگام نامعلوم بود.تحت تأثير محبوبيت فراوان بسکتبال دربين عامه، مورگان تصميم گرفتبراي دانشجويان خود ورزشي را بوجود آورد که بازي ازروي تور انجام گيرد و لذت بخش باشد .مورگان با استفاده ازتوئي توپ بسکتبال که بدليل سبکي وزن به دستها آسيب نمي رساندبازي را شروع کرد. با وجود اينکه بطور آهسته و کند از Y.M.C.A آغاز شد ولي طولي نکشيدکه درکليه شهرهاي ماساچوست و نيوانگلاند عموميت يافت.دراسپرينگ فيلد، دکتر ت-آهالستيگ با مشاهده بازي، مينتونت را به واليبا ل تغيير نام داد،زيرا قصد اساسي از بازي کردن، فرستادن و برگشت دادن (ردو بدل کردن) توپ از روي تور استکه کلمه واليبال درمعنا اين نيت را مشخص مي سازد.با اينکه واليبال درآغاز ورزش سالني بود و درمحل هاي سرپوشيده بازي آن انجام مي شدو اساساً براي فعاليت هاي سرگرم کننده پيشه وران و تجّار اختصاص يافته بود.
  ورزش والیبالوالیبال(Volleyball) ورزشی تیمی است بین دو تیم بر روی یک حیاط مستطیل قائم الزاویه که دارای خطوط مساوی و برابر و یک واسط تور با ارتفاع از هم جدا شده‌اندکه هر یک تیم مجاز به استفاده از ۶ بازیکن است که اساس بازی از این قرار استکه توپی را با زدن ضربه میان دو تیم رد و بدل می‌کنند.هر تیم برای رد کردن توپ به سوی دیگر تور تنها اجازه سه بار ضربه زدن را داردو به هنگام برخورد توپ به زمین حریف یا در اثر خطای یک تیم، یک امتیاز به تیم مقابل داده می‌شود.
  قوانین کامل والیبالدر سال ۱۹۲۲ قوانینی برای ورزش والیبال قرار داده شداز جمله اینکه هر تیم فقط سه ضربه می‌‌تواند به توپ بزندو سپس باید توپ به زمین حریف منتقل شود.
  ابعاد زمین والیبالدر ابعاد ۹×۱۸ متر برگزار می‌‌شود و تور والیبال یک متر عرض و۵/۹ متر طول دارد.
  زمان بازی در والیبالزمان بازی والیبال نامحدود است به طوری که ممکن استکه یک مسابقه حتی دو الی سه ساعت طول بکشد.هر مسابقه حداکثر در پنج ست یا دور انجام می‌‌شود.هر تیمی که زودتر به سه ست برسد برندهٔ مسابقه می‌‌شود.
  تعداد بازیکنان و توپ در والیبالهر تیم والیبال شش بازیکن اصلی و تعدادششی بازیکن ذخیره دارد.جنس توپ والیبال از جنس چرم یا لاستیک یک رنگ می‌‌باشدمحیط دایره توپ ۶۵ تا ۶۷ سانتی متر است و وزن توپ ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم استزمان استراحت بین ست دوم و سوم و چهارم دو دقیقه منظور می‌‌شودو بین ست چهارم و پنجم دو دقیقه الی پنج دقیقه متغیر است.
  خطاهای والیبالخطاهای عمده عبارت‌اند از:۱- بازیکن تیم از خط افقی زیر تور بگذرد و زمین و یا یکی از بازیکنان حریف را لمس کند .۲- بازیکن تیم مانع بازی یکی از بازیکنان تیم حریف شود .۳- بازیکنان یک تیم در جای خودشان قرار نگرفته باشند.۴- بازیکنان یک تیم بیش از سه بار توپ را لمس کنند .۵- بازیکنان تیم دوبار پی در پی توپ را لمس کنند.۶- بازیکن از بالای زمین حریف به توپ ضربه بزند.۷- توپ بیرون از خط‌های مرزی به زمین بخورد.۸- توپ به زمین اصابت کند.
  تغییرات مقررات بازی:
  ۱۹۱۷: امتیازهای هر گیم از ۲۱ به ۱۵ تغییر کرد.۱۹۲۰: تعداد ضربات برای هر طرف به ۳ محدود شد.۱۹۲۲: نخستین دوره رسمی مسابقات در بروکلین با حضور ۲۷ تیم از ایالت امریکا برگزار شد.۱۹۳۰: نخستین بازی والیبال ساحلی دو نفره انجام شد.۱۹۴۷: فدراسیون بین المللی والیبال بنام Federation Internationale De Volley-Ball با اختصار FIVB تشکیل شد.۱۹۴۸: نخستین دوره مسابقات رسمی والیبال ساحلی انجام شد.۱۹۴۹: نخستین دوره مسابقات جهانی والیبال در شهر پراگ چک اسلواکی برگزار شد.۱۹۶۴: والیبال برای نخستین بار به جمع بازی‌های المپیک در ژاپن پیوست.۱۹۸۷:FIVB والیبال ساحلی را نیز به مجموعه مسابقات جهانی ورزشهای گوناگون افزودند.۱۹۹۶: والیبال ساحلی دو نفره نیز به‌عنوان ورزش رسمی المپیک شناخته شد.
  زمین بازی والیبال
  طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می باشد و فارغ از هر گونه برجستگی یا فرورفتگی است.زمین توسط خطوطی به عرض ۵ سانتیمتر علامت گذاری می شود.این اندازه گیری از گوشه زمین است.خطی به عرض ۵ سانتیمتر میان خطوط کناری در زیر طور کشیده شده استو زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند و به اسم خط مرکزی شناخته می شود.خطوطی به طول ۹ و عرض ۵ متر در ۳ متری خط مرکزی بطور موازی کشیده شده استو به عنوان خط پایان شناخته می شود. منطقه حمله به خط مرکزی محدود است.در هر قسمت زمین، منطقه سرویس توسط دو خطوط بطول ۱۵ و عرض ۵ سانتیمتر مشخص شده و در بیست سانتیمتری خط پایان و عمود بر آن قرار گرفته است.یکی از این خطوط در امتداد خط کناریو دیگری در ۳ متری سمت چپ خط کناری راست قرار گرفته است.حداقل درجه حرارت زمین سرپوشیده ۱۰ درجه است.
  تور ورزش والیبال
  طول تور ۵/۹ و عرض آن ۱ متر است.و از سوراخهای مربع شکلی به ضلع ۱۰ سانتیمتر تشکیل شده است.پارچه ای از جنس کتانی به ضخامت ۵ سانتیمتر به لبه بالائی تور دوخته شده است.ارتفاع تور از مرکز زمین ۴۳/۲ متر است.تعیین ارتفاع تور برای خردسالان و نوجوانان به عهده مجمع ملی گذاشته می شود.هر دو انتهای تور از زمین به یک فاصله هستند و نباید حتی ۲ سانتیمتر بالاتر از اندازه مقرر باشند.– پارچه ای از جنس کتانی که عرض آن ۵ سانتیمتر بوده و سفید رنگ می باشددر کناره های تور و عمود بر لبه های آن کشیده می شود.

  قوانین والیبال چیست

  تعویض لیبرو همیشه بعد از یک رالی انجام می شود.در ست پنجم برای انتخاب زمین با سرویس، داور قرعه کشی می کند.در امتیاز ۸، جای تیم ها در زمین عوض شده و استراحت فنی هم وجود نداردو فقط هر تیم می تواند درخواست یک وقت استراحت نماید.چرخش بازیکن در مناطق زمین در جهت حرکت عقربه های ساعت انجام می شود.اگر یک تیم امتیازی از تیم مقابل که سرویس می زند بگیرد، چرخش انجام می شود.چرخش بازیکنان به این صورت است که بازیکن منطقه ۱ به منطقه ۶، منطقه ۶ به منطقه ۵، منطقه ۵ به منطقه ۴، منطقه ۴ به منطقه ۳، منطقه ۳ به منطقه ۲ و منطقه ۲ به منطقه ۱ می رود.آنتن موجود در طرفین بالای تور، محدوده زمین را مشخص می کندو اگر توپ با برخورد به آنتن، به زمین حریف برسد، قبول نیست.ارتفاع آنتن هم ۱۸۰ سانتی متر می باشد.توپ سرویس، دفاع روی تور ندارد.تماس بدن با تور، عبور تمام پا از خط و حمل توپ با دست خطا می باشد.اگر تیمی در ست اول سرویس بزند، در ست دوم تیم مقابل زننده نخستین سرویس خواهد بود.اگر در بالای تور دو یار مقابل، همزمان به توپ ضربه بزنند، سرویس تکرار می شودو اگر روی نوار قل خورد و به آنتن برخورد نمود، سرویس دوباره تکرار می شودولی اگر در داخل زمین هر تیمی افتاد، امتیاز به نفع تیم مقابل می باشد.سرویس باید از قسمت پشت خط عرضی زده شود.در هنگام بازی، با هر قسمت از بدن می توان به توپ ضربه زد.

  ارائه شده توسط : پرشین جم

  در وب سایت : پرشین جم


  تحقیق و مقالات | | بازدید | : persiangem

  ارسال دیدگاه برای پست : تحقیق در مورد ورزش والیبال - تحقیق اماده

 • باران در مورد :هم قسمتی از تفنگ است و هم برای کودکان شیرخوار میگه :

  عالی است

  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ 8 روز پیش

 • النا در مورد :خانه یا محیط طبیعی یک حیوان میگه :

  زیستگاه

  سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ 3 روز پیش

 • بهرام در مورد :خانه یا محیط طبیعی یک حیوان میگه :

  بچه‌ها جواب را کسی میداند

  پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ 8 روز پیش

 • علیرضا در مورد :خانه یا محیط طبیعی یک حیوان میگه :

  خانه یا محیط طبیعی یک حیوان

  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ 7 روز پیش

 • متین در مورد :خانه یا محیط طبیعی یک حیوان میگه :

  زیستگاه

  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ 6 روز پیش

  • ...

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟