45 کپشن زیبا درباره ساده زیستن و زندگی ساده داشتن-هم اکنون 1

در صنعت کاغذ سازی چگونه رنگ زرد چوب را از بین میبرند-هم اکنون 3

تحقیق در مورد چرخه ی زندگی قورباغه-هم اکنون 2

قرص تری هگزیفنیدیل 2 برای چی خوبه-1 دقیقه پیش 2

مهم ترین رویداد تاریخی کشور ما چیست مطالعات هفتم-1 دقیقه پیش 5

خواص کرفس برای مردان چیست؟-1 دقیقه پیش 1

شروع بازی فوتسال-2 دقیقه پیش 3

اخه من نمیگم همه میگن عشق تو وفا نداره-2 دقیقه پیش 3

انشا درباره هفته دفاع مقدس-2 دقیقه پیش 13

از کدام کانی در داروسازی استفاده می شود؟ علوم هشتم-2 دقیقه پیش 6

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود-2 دقیقه پیش 3

تحقیق درباره ی اعداد صحیح -پایه ششم-3 دقیقه پیش 6

معجون جالینوس برای کم کاری تیروئید-3 دقیقه پیش 41

انشا درباره روز پدر پایه پنجم-3 دقیقه پیش 2

تحقیق در مورد سعدی برای دبستان-4 دقیقه پیش 1

 • ...

تحقیق درباره ی خزندگان

 • رتبه3 از 5
 • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
 • خزندگان یکی از 6 گروه اولیه حیوانات هستند. خزندگان مهره داران خونسردی هستند که حدود 340 میلیون سال پیش از اجداد دوزیست خود جدا شدند.

  2 ویژگی که خزندگان اولیه را از جانوران 2 زیست متمایز کرده و انهارا تحت استعماره دراورد فلس و توانایی گذاشتن تخم هایی با پوست سخت است. فلس ها بدن خزندگان را از ساییده شدن محافظت میکند و رطوبت بدن انهارا حفظ میکند. تخم هایی با پوسته ی سخت محیط محافظت شده ای را به وجود می اورد که جنین در ان رشد نمو پیدا میکنند.

  به 4 گروه اصلی تقسیم میشوند:

  لاکپشت ها بین قدیمی ترین خزندگان هستند که امروزه زندگی میکنند و تغییرات خیلی کمی از زمان پیدایششان یعنی 200میلیون سال پیش داشته اند.انها یک پوسته محافظتی دارند که بدن شان را احاطه کرده و علاوه بر محافظت باعث استتار انها میشود.لاکپشت ها هم روی زمین و هم در اب زندگی میکنند و هم در مناطق گرمسیری و هم معتدله یافت میشوند.

  پولک داران گوناگونترین گروه خزندگان هستند و شامل مارمولکها،مارها و مارمولکهای کرم مانند هستند.امروزه حدود 7600گونه از پولک داران زندگی میکنند.قدیمی ترین فسیل پولک داران مربوط به دوره ژوراسیک است.پولک داران بصورت دوره ای پوست اندازی میکنند و مفصلی جمجمه و ارواره انها را به هم متصل کرده است که انها را قادر به گرفتن شکارهای بزرگتر و همچنین به انها قدرت بیشتری برای گاز گرفتن میدهد.

  تمساح ها اولین بار در حدود 84 میلیون سال پیش در دوره ی کرتاسه دیده شدند. این گروه شامل تمساح ها ، سوسمار ها و کروکودیل ها هستند. سوسمار ها نزدیک ترین خویشاوندان پرندگان هستند.

  افتاب پرستان گروهی از خزندگان هستند از نظر ظاهری شبیه مارمولک ها هستند و تفاوتی که با پولک داران دارند این است که جمجمه و ارواره انها با مفصل به هم متصل نشده است.افتاب پرستان زمانی خیلی گسترده بودند ولی امروزه فقط 2گونه از انها باقی مانده است.در حال حاضر دسترسی به انها محدود به چند جزیره در نیوزیلند است.

  امروزه حدود 8000 گونه از خزندگان زندگی میکنند.

  بین 4گروه خزندگان،پولک داران گوناگون ترین گروه هستند.حدود 7600گونه از پولک داران وجود دارند،شامل حدود 2900گونه از مارها، 4500 گونه از مارمولک ها و حدود 158 گونه از مارمولک های کرم مانند.لاکپشت ها از نظر گوناگونی بین خزندگان مقام دوم را دارند،با حدود 294 گونه از دوزیستان،23گونه از تمساح ها و 2 گونه از افتاب پرستان وجود دارند.

  اولین خزندگان حدودا 340 میلیون سال پیش در دوره ی کربونیفر ظاهر شدند. گمان میشود خزندگان 340 میلیون سال پیش ظاهر شدند. در دوره ی کربونیفر و از گروهی که شبیه خزندگان بودند یعنی دوزیستان که انها را خزنده مانند می نامیم.

  خزندگان اولیه شامل موجوداتی از جمله هیلونوموس (از اجداد سوسمار ها ، کروکدیل ها، لاکپشت ها و پرندگان ) پیترولاکوسمر (نوعی دایناسور)، ارکئوترسی ،پالتریس بوده اند.

  قدیمی ترین مدارک موجود از خزندگان مربوط به تعدادی رد پای یافت شده در نوااسکشیا میباشد.

  خزندگان جانداران چهار پا هستند:

  خزندگان دارای 4 اندام هستند ، یک ویژگی که انها در گروه چهارپایان قرار میدهند.

  باید به این توجه کرد که بعضی از خزندگان مثل مارها پاهای خود را در حین تکامل تدریجی از دست دادند.

  خزندگان خونسرد هستند :

  خزندگان خونسرد یا جاذب حرارت هستند به این معنی که انها گرمای داخلی بدنشان را خودشان تولید نمیکنند. این یکی از خصیصه هایی است که انها را از دیگر گروه ها حیوانات مثل پستانداران یا پرنده جدا میکنند ( هر دو انها خونگرم هستند به این معنی که قادر به تولید گرمای داخلی خود هستند) خزندگان باید برای گرم شدن به طبیعت تکیه کنند. به این دلیل است که انها در طول روز افتاب میگیرند و در شب به دنبال سرپناه هستند تا از سرمای شب در امان باشند. اگر دمای روزخیلی زیاد باشد،انها باید به دنبال یک سرپناه بگردند تا از جذب زیاد گرما جلوگیری کنند.

  خزندگان دارای فلس هستند :

  پوست خزندگان با فلس پوشیده شده است،که روی پوست بیرونی حیوانات رشد میکند و شامل موادی به نام کراتین است شبیه ساختار مو یا ناخن انسان. فلس ها به صورت دوره ای و در یک فرایند پوست اندازی جایگزین میشوند که در ان کل پوست بصورت یک تکه انداخته شده و یا پوسته پوسته شده و در تکه های کوچک انداخته میشود، فلس خزندگان در شکل ظاهری،اندازه، بافت و رنگ با یکدیگر متفاوت هستند.

  خزندگان تخم گذار هستند:

  تخم گذاران مهره دارانی هشتند که تخم هایشان با داشتن چند لایه غشایی محافظ توصیف میشود.خزندگان و پرندگان جزوه گروه تخم گذاران هستند.

  دوره دوم زمین شناسی دوره ی خزندگان است :

  دوره ی دوم زمین شناسی 245 میلیون سال پیش اغاز شد،به عنوان دوره ی خزندگان شناخته شده، یک فصل از تاریخ زمین که در ان خزندگان حکم فرمایان زمین بودند. در این دوره ی زمانی دایناسور ها به وجود امدند و تنوع پیدا کردند. دوره ی حکم فرمایی خزندگان در 65 میلیون سال پیش با انقراض دایناسور ها به پایان رسید.

  در بسیاری از خزندگان جنسیت نوزاد توسط دمایی که جنین طی فرایند روی تخم خوابیدن در معرض ان قرار دارند مشخص میشود:

  در پستانداران و پرندگان جنسیت فرزند در زمان بارورسازی مشخص میشود اما در بعضی از خزندگان، جنسیت فرزند به وسیله ی دمایی که جنین در اواسط دوره ی سوم رشد جنینی در معرض ان است مشخص میشود. این پدیده به عنوان جنسیت وابسته به دما شناخته شده است.

  خزندگان بزرگی که امروزه وجود دارند شامل لاکپشت پشت چرمی، اژدهای کومودو، و کروکدیل ابهای شور هستند:

  لاکپشت پشت چرمی بزرگترین گونه لاکپشت است. میانگین طول لاکپشت های چرمی بالغ 2 متر و وزن انها بین 250 و 700 کیلوگرم است.

  وزن اژدهای کومودو 1000 کیلوگرم است. میانگین طول کروکدیل های ابهای شور 4 تا 5.5 متر است

  زندگی حیوانات خزندگان

  چه چیزی خزنده را خزنده می کند؟ خزنده پوستی پولک دار دارد، تخم می گذارد و ((خون سرد)) است. یعنی بدن خزنده گرما تولید نمی کند و به اندازه ی محیط گرم و سرد می شود. مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و تمساح ها همه خزنده اند.

  مار ها

  همه ی مارها گوشت خوارند. برخی از آن ها حشره و کرم می خورند و برخی می توانند طعمه ای به بزرگی تمساح را بخورند. مارها در همه ی نقاط جهان به جز قطب جنوب، وجود دارند.

  مارمولک ها

  بیشتر مارمولک ها موجوداتی کوچک و چاپک اند. برخی از آن ها تا طول سه متر (۱۰ فوت) رشد می کنند. مارمولک ها هم مانند مارها در همه جای زمین دیده می شوند.

  تمساح ها

  تمساح ها و بستگان نزدیک آن ها، آلیگاتورها (تمساح آمریکایی و چینی)، شکارچی هایی درنده اند. تمساح ها در کناره ی رودخانه های مناطق گرمسیر دیده می شوند. تمساح ها در شرایط مناسب بیش از ۱۰۰ سال زندگی می کنند.

  لاک پشت غیر آبزی

  لاک پشت غیر آبزی مانند بقیه ی لاک پشت هاست، اما به جای آب روی خشکی زندگی می کند. لاک سخت بیرونی لاک پشت ها از آن ها محافظت می کند.

  لاک پشت ها

  لاک پشت ها بیشتر عمر خود را در دریاهای کم عمق و گرم به سر می برند و فقط برای تخم گذاری به خشکی می آیند. برخی لاک پشت ها صدها کیلومتر شنا می کنند تا محل مناسبی برای تخم گذاری بیابند. لاک پشت ها به جای پا، باله دارند.

  پیشینه خزندگان

  خزندگان از یک دودمان دوزیستی ابتدایی پدید آمدند که درنتیجهٔ تکامل تخمی که می‌توانست در محیط خشکی رشد کند، از وابستگی به آب آزاد شده بود. خزندگان بسرعت شاخه-شاخه شدند و در تمام محیط‌هایی که توسط پسر عموهای دوزیستی بزرگشان اشغال شده بود، گسترش یافتند و شکارچیان و رقبای موفقی گردیدند. دوزیستان بزرگ در اواخر دورهٔ تریاس بتدریج از میان رفتند.

  خزندگان حتی تا اواخر دورهٔ پرمین در استیلا بر دیگر زیستمندان و بر محیط موفق بودند، و این موفقیت بویژه از ان دو گروه بود، پلیکوسورها و دَدکاوان (تراپسیدها). ددکاوان، با توجه به این حقیقت که پلیکوسورها (که توسط باله‌های پشتی بزرگشان شناخته می‌شوند) را در ابتدای دورهٔ تریاس از لحاظ گوناگونی تحت‌الشعاع قرار دادند، ممکن است فعالتر و مهاجمتر بوده باشند.


  ارائه شده توسط : سعید زمانی

  در وب سایت : پرشین جم


  تحقیق آماده | | بازدید | : persiangem

  ارسال دیدگاه برای پست : تحقیق درباره ی خزندگان

  نــظرات کــاربران

  • نام ارسال کننده: الیناسادات

   عالیه

   چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ -ساعت:۱۱:۰۶:۰۶
 • نرگس در مورد :مهم ترین فایده حجاب چیست میگه :

  نمیدونم

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • حسام در مورد :انواع تصمیم گیری را نام ببرید تفکر هشتم میگه :

  تصمیم گیری آنی

  پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • Rahil در مورد :میتوکندری چیست علوم هفتم میگه :

  عالی هر سوالی بخوای هست و به راحتی به جواب میرسی

  سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • بنیامین در مورد :مهم ترین محصول کشاورزی آسیا میگه :

  مهپ ترین محصول کشاورزی اسیا چیست

  دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

 • النا در مورد :من یک نوجوان ایرانی هستم که تصمیم دارم میگه :

  خوب

  پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ 3 ماه پیش

  • ...

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟