تحقیق درباره ی آثار سوء شبکه های ماهواره ای بیگانه

 • رتبه4 از 5
 • سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸
 • 1 آسیب خاص شبکه های ماهواره ای


  همین چند وقت پیش رسانه‌ها خبری را منتشر کردند که جوانی تحت تأثیر برنامه‌های ماهواره خواهر زاده کودک خود را به قتل رساند. در برنامه‌های این شبکه‌ها صحنه‌های خشن بدون توجه به سن مخاطب نمایش داده می‌شود و مسلماً افراد چه بخواهند و چه نخواهند این برنامه‌ها در ضمیر ناخود آگاه آنها تأثیر می‌گذارد


  کارشناس مسائل رسانه‌ حجت‌الاسلام جواد نصرالله‌پور در گفتگویی با فارس به سوالاتی پیرامون ماهواره در جامعه ایرانی جواب داده است که به قسمتی از این گفتگو که به یازده آسیب شبکه های ماهواره ای اشاره کرده است اشاره می کنیم

  به نظر شما چرا طیف گسترده‌ای از مردم به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای اعم از خبری و یا شبکه‌های فیلم و سریال و سرگرمی‌ رو می‌آورند؟

  تحقیق درباره ی آثار سوء شبکه های ماهواره ای بیگانه

  وی دلایل استقبال از شبکه‌های ماهواره‌ای را مسائل مختلف و متعددی می داند که.دلیل اصلی و مهم آن نیاز مخاطب است که شاید در شبکه‌های داخلی پاسخ مناسبی برای نیازش پیدا نکرده است. و از میان ده‌ها اثر تخریبی و آسیبی که برنامه‌های ماهواره‌ای دارد بنده به 11 مورد اشاره می کند:

  1- ترویج خشونت

  یکی از مهمترین و آشکارترین آسیب‌های فیلم‌ها و برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و بازی‌های رایانه‌‌ای خشن غربی، افزایش خشونت در جامعه است.

  همین چند وقت پیش رسانه‌ها خبری را منتشر کردند که جوانی تحت تأثیر برنامه‌های ماهواره خواهر زاده کودک خود را به قتل رساند. در برنامه‌های این شبکه‌ها صحنه‌های خشن بدون توجه به سن مخاطب نمایش داده می‌شود و مسلماً افراد چه بخواهند و چه نخواهند این برنامه‌ها در ضمیر ناخود آگاه آنها تأثیر می‌گذارد گاهی خصوصاً در فیلمهای سه بعدی چنان هنرمندانه صحنه‌ها را ساخته‌اند که افراد انگار که آموزش خشونت می‌بینند و در صحنه‌های مشابه آن صحنه، ناخودآگاه رفتاری مشابه آن را انجام خواهند داد.

  2- سست شدن بنیاد خانواده

  متأسفانه ورود بدون کنترل ماهواره در خانواده‌ها را به تعبیری می‌توان ورود یک فرد نامحرم و لاابالی و دوست ناباب برای بچه‌ها و خانواده تشبیه کرد که به دنبال اختلاف بین زن و شوهر است و به ناموس او چشم طمع دارد، و دین آنها را می‌گیرد، اعتقادات آنها را ضعیف می‌کند، مرزهای حیا و غیرت را می‌شکند، حقایق سیاسی و اجتماعی را وارونه جلوه می‌دهد، وقت آنها را می‌دزد و آنها را به همدیگر بد بین می‌کند. خرید ماهواره برای منزل ورود چنین افرادی به منزل است.

  مجاز شمردن خیانت زن به شوهر و عادی سازی روابط با جنس مخالف، عادی سازی روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، زشتی‌ زدایی از حاملگی بدون روابط قانونی و ازدواج، اهانت به والدین و بی توجهی به آنها، نفوذ جادو و تلسم در زندگی؛ همه نشان می‌دهد که شبکه‌های ماهواره‌ای بطور هدفمند عفت و غیرت و روابط خانوادگی سالم را نشانه گرفته است.

  3- زیاد شدن آمار دختران فراری

  یکی از کارکردهای سریال‌ها و فیلم‌های پخش شده در ماهواره این است که القا می کنند که آزادی دختران در خارج از خانه است. یعنی دختران جوانی که به صورت سنتی در خانه با محدودیت‌هایی روبه رو هستند که مقداری از آن هم ضروری و لازم است، اینها را دچار حس زندانی بودن در خانه می‌کنند.

  یکی دیگر از خطرهایی که سریال‌های ماهواره‌ای دارند این است که در بسیاری از این فیلم‌ها افراد با انزوا طلبی و حتی مقابله با افراد خانواده و حتی خیانت به خانواده می‌توانند به موفقیت برسند

  در فیلم‌ها دختران موفق را کسانی نشان می‌دهند که خارج از خانه آزاد هستند و دخترانی که داخل خانه هستند را نا موفق و افسرده نشان می‌دهند و کم کم این حالت که معمولاً هم از طرف خانوده‌ها مدیریت نمی‌شود به عقده و افسردگی منجر می‌شود و خدای ناکرده به فرار و رویگردانی جوان از خانواده کشیده می‌شود و فرزندی که از طرف خانواده جدا شد انواع آسیب‌ها و انحرافات در انتظار اوست.

  4- اختلافات خانوادگی و شکستن حریم‌های خانواده

  یکی دیگر از خطرهایی که سریال‌های ماهواره‌ای دارند این است که در بسیاری از این فیلم‌ها افراد با انزوا طلبی و حتی مقابله با افراد خانواده و حتی خیانت به خانواده می‌توانند به موفقیت برسند.

  این فضا کم کم خانواده را به سمت بدبینی‌ها و کم اهمیت شدن نقش پدر، ایجاد اختلاف بین زوجین و دور شدن فرزندان از خانواده می‌کشاند وقتی پدر و مادری با دختر و پسر جوانشان فیلمی را می‌بینند که یک معاشقه و لو خفیف صورت می‌گیرد این مسأله پرده‌های حجاب و عفاف را از بین می‌برد و فقط خدا می‌داند که در خانواده‌هایی که قبح این مسائل بشکند چه اتفاق ناگواری می‌تواند به ‌دنبال داشته ‌باشد.

  5- بد حجابی و زنان خیابانی

  وقتی همه افراد خانواده بدون کنترل و محدودیت پای برنامه‌های ماهواره می‌نشینند که برای خانواده مناسب سازی نشده و بی حجابی و بی حیائی در آن موج می‌زند و هیچ حریمی در روابط زن و مرد نیست کم کم حجاب به عنوان یک ارزش تلقی نمی‌شود و زنان و دختران خانواده با کم حجابی یا بد حجابی در جامعه ظاهر می‌شوند و زمانی که کم کم بد حجابی زیاد شد و چشمان هوس باز هم با نگاهشان این روند را تشویق کردند جامعه به فضای خود نمائی برای مردان نا محرم تبدیل می‌شود و کم کم رابطه‌های دور از خانواده و زنان خیابانی و روابط پنهانی مردان و زنان متأهل زیاد می‌شود. در چند سال اخیر آرایش‌های بسیار زننده زنان متأهل و دختران جوان که ایران را رکورد دار مصرف لوازم آرایشی بهداشتی جهان کرده است و بروز رفتارهای دوستانه و بیان کلمات دوستانه به نامحرمان در جامعه به شدت زیاد شده است.

  تحقیق درباره ی آثار سوء شبکه های ماهواره ای بیگانه

  6- تبلیغ تنوع‌طلبی و هوس‌بازی

  آنچه در شبکه‌های ماهواره‌ای به ویژه شبکه من و تو و فارسی‌وان مشاهده می‌شود این است‌ که بازیگران فقط به دلیل زیبایی‌شان جلوی دوربین هستند و در تمام برنامه زیبایی‌های صورت و اندام او نمایش داده می‌شود و احساسات جنسی و شهوت مخاطب را به صورت غیر مستقیم تحریک می‌کند و مخصوصاً آقایان را تحریک می‌کند که برای تفریح و تنوع هم که شده دنبال این مسائل باشند و حتی اگر دنبال این مسائل هم نروند ذهنشان درگیر خواهد شد.

  کمترین اثر این مسأله این است که روابط زن و شوهرها کمرنگ شده و رضایت جنسی از همدیگر نخواهند داشت و یک ناآرامی و نا امنی روانی و بی‌اعتمادی به همدیگر در افراد خانواده ایجاد خواهد شد و کم کم فرزندان تحت تأثیر این برنامه‌ها پدر و مادر اصیل و سنتی و مذهبی خود را بی کلاس و عقب افتاده می‌دانند و خانواده دچار بحران خواهد شد.

  7- افزایش خریدهای کاذب و بی برنامه در زندگی، فاصله گرفتن از ساده زیستی و تمایل به زندگی لوکس و اشرافی

  8- تبلیغات ضد دینی و ضد اسلامی

  شبکه‌های متعدد در زمینه تبلیغ وهابیت تکفیری و بر علیه شیعه، ترویج مسیحیت تبشیری، ترویج مذاهب خرافی مثل شیطان پرستی و تبلیغ حزب صهیونیستی بهائیت، تبلیغ سکولاریزم و القای شخصی بودن دین، ایجاد شک و تردید حتی در مسلمات دین اسلام فعالیت می‌کنند.

  9- نهادینه کردن بی‌غیرتی

  یکی از ویژگی‌های مهمی که اسلام و دیگر ادیان آسمانی حتی کسانی که اهل دین‌داری نیستند برای یک مرد ارزش می‌دانند غیرت است و تقریباً همه مردان جامعه ما روی ناموس خود حساسیت دارند و ناموس یکی از ویژگی‌های آشنای فرهنگ ماست.

  یکی از موانع اصلی انحراف و یکی از سدهای محکم فرهنگی جامعه ما در برابر فساد و انحراف همین غیرت است.

  متأسفانه اعتیاد به ماهواره مثل اعتیاد به مواد مخدر به یکی از بیماری‌ها و بحران‌های عصر ما تبدیل شده است و ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی را تهدید می‌کند

  اگر مردی حساسیت خود را نسبت به ناموس از دست بدهد می‌تواند زمینه ساز انحراف بشود چرا الان بعضی از مردان جامعه ما هیچ حساسیتی نسبت به آرایش و پوشش‌های زننده همسران و دختران و نوامیس خود ندارند؟

  این موضوع مهمی است آیا این مردان نمی‌دانند که مردانی که از چشمان خود مراقبت نمی‌کنند چگونه و با چه نگاه لذت جویانه‌ای به ناموسشان نگاه می‌کنند؟

  پس چرا با علم به این مسأله باز هم جلوگیری نمی‌کنند و شاید هم خودشان همسرشان را به این نوع پوشش دعوت می‌کنند؟

  این به خاطر ضعف غیرت است و آن ویژگی مردانه است که این ویژگی زنانه را حفظ می‌کند و غرب در شبکه‌های ماهواره‌ای به‌ ویژه در فارسی وان و من و تو به شدت بر این مسأله با حساسیت تمرکز دارد که غیرت مردان ما را ضعیف کنند چون آنها می‌دانند تا غیرت مردان باشد عفت و حیای زن لکه‌دار نمی‌شود.

  10- اعتیاد به ماهواره

  متأسفانه اعتیاد به ماهواره مثل اعتیاد به مواد مخدر به یکی از بیماری‌ها و بحران‌های عصر ما تبدیل شده است و ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی را تهدید می‌کند.

  11- بلوغ زود‌رس

  دیدن برنامه‌‌های برخی شبکه‌های ماهواره‌‌ای موجب بلوغ زودرس بچه‌ها می‌شود. اگر فرزندان ما صحنه‌های مبتذل و رقص و صحنه‌های تحریک کننده را ببینند و شرایط ازدواج برای آنها فراهم نباشد سعی می‌کنند عطش خود را از راه دیگری فرو بنشانند کم کم زمینه خود ارضایی یا ارتباط‌های غیر اخلاقی برای آنها فراهم می‌شود.


  ارائه شده توسط : حسین ایزدی

  در وب سایت : پرشین جم


  دریافت پی دی اف مطلب

  تحقیق آماده | | بازدید | : mohsenfalse

  ارسال دیدگاه برای پست : تحقیق درباره ی آثار سوء شبکه های ماهواره ای بیگانه

  نــظرات کــاربران

  • نام ارسال کننده: Sheyda

   عالی بود

   یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۸:۰۹:۳۰
  • نام ارسال کننده: .........

   خوب ولی چرا نمیشه کپی کرد؟؟؟

   سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۴:۰۹:۵۳

   پاسخ از طرف :حسین ایزدی

   باسلام بدلیل کپی غیرمجاز ربات ها امکان کپی به صورت عادی وجود ندارد و شمامی توانید خروجی pdfان را ازلینک پیوست پایین مطلب دانلود نماید

   سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۴:۰۹:۳۹
  • نام ارسال کننده: F. A

   خدا سایتتون نگه داره

   شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۲۱:۰۹:۰۲
  • نام ارسال کننده: فاطمه

   خیلی عالی بودد

   چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۲:۰۹:۳۵
  • نام ارسال کننده: ریحانه اسدزاده‌‌کلاس‌۸/۱

   ممنون‌بابت‌تحقیقتون‌واقعا‌تحقیق‌خوبی‌در‌میاد‌و‌بابت‌توضیحاتش‌متشکرم♥️♥️ آدم‌می‌فهمه‌که‌نباید‌اصلا به‌سراغ‌ماهواره‌بره ما‌که‌نداریم‌الحمدلله‌و‌همین‌تلویزیون‌خودمومنم‌یه‌ساعت‌میشینیم‌مشکل‌ساز‌میشه‌‌چه‌برسه‌به‌ماهواره😂♥️ ولی‌بازم‌بابت‌تحقیقتون‌متشکرم🌷🌸🏵️♥️

   یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۵:۰۹:۳۱
  • نام ارسال کننده: M.B

   واقعا ممنونم از نویسنده ی عااااااااااااااااالی تون 👌👌👌👌👌

   یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۱:۰۹:۵۶

   پاسخ از طرف :حسین ایزدی

   سلام خوشحالیم برای تان مفید بوده است موفق باشید

   یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۱:۰۹:۴۵
  • نام ارسال کننده: علی

   عالی بود ممنون

   شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۲:۰۹:۱۰
  • نام ارسال کننده: دلسا

   خوبه

   شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ -ساعت:۰۱:۰۹:۳۳
  • نام ارسال کننده: فاطمه

   خوب بود

   جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۲۱:۰۸:۳۱
  • نام ارسال کننده: طاها قشنگه

   باید ببینم معلم چی میگه

   یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۲۳:۰۸:۲۹
  • نام ارسال کننده: محمد

   بسیار عالی و بی نظیر بود ... مرسی

   شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۰۸:۰۸:۵۷
  • نام ارسال کننده: نا شناس

   عالی بود

   جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۶:۰۸:۱۱
  • نام ارسال کننده: عشق

   عالی

   جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۱:۰۸:۰۲
  • نام ارسال کننده: آوا

   خوب بود

   سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۲۲:۰۸:۴۵
  • نام ارسال کننده: دل آرام

   عالی بود

   سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۹:۰۸:۰۸
  • نام ارسال کننده: فاطمه بهادری

   خوبه علی

   شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۳:۰۸:۵۶
  • نام ارسال کننده: یاسر

   عالییی

   چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۴:۰۸:۱۵
  • نام ارسال کننده: ...

   عالییییییی

   چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۹:۰۸:۱۹
  • نام ارسال کننده: امیر محمد

   عالی بود

   یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ -ساعت:۱۹:۰۸:۳۱
  • نام ارسال کننده: ناشناس

   عالی بود ممنون

   سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ -ساعت:۱۶:۰۷:۲۰
   • صفحه 1 از 2
   • 1
   • 2

  به نظر تان در پرشین جم چه مطالبی درج شود؟

  لطفا اتصال به اینترنت را چک نمائید